Okres pomiędzy I a II wojną światową był dla mody niezwykle ważny. Zmieniło się wówczas sporo, a niektóre trendy obserwujemy do dziś. Emancypacja znacząco wpłynęła na to, jak się noszono. Jak dużo się zmieniło i o co musiały walczyć kobiety, aby zaczęto inaczej je postrzegać?

            Na zmieniającą się modę w dużym stopniu wpłynęły przemiany, jakie zachodziły w społeczeństwie. Trudny okres, z jakim przyszło się zetknąć po wojnie, zmotywował do działań. Kobiety zaczęły walczyć o swoje prawa, tworząc ruch emancypacyjny. Z ich garderoby zniknęły klejnoty, gorsety, wprowadziły się za to piżamy, krótkie spódnice, klasyczne kapelusze. Fryzury również przeszły metamorfozę. Kreatorem był Polak mieszkający i pracujący w Paryżu Antoni Cierplikowski.

            Zamiłowanie do sportu  i tańca wymusiło na modzie dostosowanie się - koniec z przymusowym podkreślaniem talii i biustu. Czas na wygodę! Swoją niezależność kobiety zaczęły podkreślać mocniejszym makijażem i bardziej męskimi stylizacjami, pożyczając z męskiej szafy płaszcze i krawaty. Same pokazywały się w miejscach publicznych i zdarzało im się publicznie palić papierosy, co wówczas było niezgodne z savoir-vivre’em. Moda na zdrową opaleniznę lansowana przez Coco Chanel znacząco wpłynęła na kierunek, w jakim podążali projektanci kostiumów kąpielowych. Odkrywały one coraz więcej ciała.

            Moda męska przeszła mniej zmian, lecz warto zaznaczyć, iż polscy dżentelmeni nadal inspirowali się Londynem w garniturach z nienaganną fryzurą. W okresie kryzysu nie na miejscu było obnoszenie się z drogą biżuterią, stawiano wówczas na skromne dodatki np. spinki czy ozdoby do krawatów. Niezbędne dla panów były rękawiczki, zimą klasyczne skórzane, na balu w tańcu koniecznie zapasowe białe, jedwabne. Modowy savoir-vivre obowiązywał głównie w zamożnej części społeczeństwa, choć reszta starała się nie odbiegać zbytnio od wyższych sfer i szukała sposobów, aby z godnością prezentować to, o co długo walczono.

            Od okresu międzywojnia moda będzie ewoluować nieustannie. Był to moment przełomowy, gdy po odzyskaniu niepodległości społeczeństwo odzyskało wiarę w możliwość poprawy i zaczęło wprowadzać w życie dziedziny do tej pory ignorowane i zastąpione przez bardziej przyziemne problemy. Moda stanie się ważnym aspektem życia codziennego i zostanie poświęcone jej tyle uwagi, na ile zasługiwała :)