Fashion week - każdy zna to określenie. Te najważniejsze modowe eventy, odbywające się co roku w czterech różnych miastach nazywane są”Wielką Czwórką”. Paryż, Nowy Jork, Londyn i Mediolan to miasta, które na kilka dni w roku zamieniają się w ośrodek szaleństw modowych i największych światowych sław. Ale skąd to się wzięło i jak działa?

PARIS FASHION WEEK

        Tydzień mody w Paryżu organizowany od 1973 r. Dwa raz w roku na sezon wiosna lato i jesień zima projektanci prezentują swoje pomysły. Głównie to pokazy ready-to-wear oraz haute couture, ale również linie męskie. Pomysł organizowania pokazów mody wziął się od francuskich "défilés de mode" - parad mody w paryskich salonach organizowanych od 1700 r. Miały one nieco inną formę, bo zamiast modelek były manekiny, a gośćmi byli jedynie klienci. Pomysł rozpowszechnił się za sprawą Charles’a Fredericka Worth’a, ojca haute couture. Najbliższy paryski Fashion Week rozpoczyna się 30 czerwca 2019 r.

        NEW YORK FASHION WEEK       

        Pierwszy pokaz odbył się w 1943 r. Zorganizowany został przez Eleanor Lambert - dyrektor amerykańskiego instytutu prasy New York Dress Institute. Miało ono na celu zwrócenie uwagi na modę amerykańską, a ponadto podczas wojny nie każdy mógł swobodnie podróżować do Paryża, aby oglądać tamtejsze kolekcje. Nazwa New York Fashion Week funkcjonuje od 1993 r. Pierwsze pokazy mody męskiej podczas tygodnia mody w Nowym Jorku miały miejsce w 2015 r. i zostały nazwane New York Fashion Week Men’s. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 5-13 września, a najbardziej oczekiwane nazwiska to: Calvin Klein, Michael Kors, Christian Siriano, Ralph Lauren, oraz Tom Ford.

        LONDON FASHION WEEK

        Pierwsze pokazy zorganizowane były w 1983 r. przez British Fashion Council (BFC). Nadal wydarzenie ma charakter modowy, ale jest to również okazja do przyciągnięcia mediów, klientów i rozszerzenie grona odbiorców. Co ciekawe, po oficjalnym tygodniu mody organizowany jest czterodniowy festiwal, podczas którego można zakupić oryginalne produkty oraz spotkać liczne sławy. W zeszłym roku na Fashion Week w Londynie pojawiła się sama królowa Elżbieta II, aby wręczyć nagrodę zwanej Queen Elizabeth II Award for British Design. W tym roku pokazów możemy się spodziewać w dniach 13-17 września.       

         MILAN FASHION WEEK

        Również dwa razy w roku odbywa się tydzień mody w Mediolanie we Włoszech. Jest jednym z członków wydarzenia organizowanego w ramach „Tygodnia Mody Czterech Stolic Świata”. Po raz pierwszy wydarzenie miało miejsce w 1958 r. Podczas pokazów najwięcej jest poświęcone modzie damskiej. Każdy mediolański Fashion Week obejmuje ok. 40 pokazów m.in. Armani, Roberto Cavalli, Dolce & Gabbana, Gucci,, Max Mara, Missoni, Moschino, Prada, Pucci, John Richmond czy Versace, organizowanych w niezwykle eleganckich i wytwornych miejscach na mapie Mediolanu.