Jak ma się pojęcie dress code’u do mody i codzienności oraz rzeczywistości? Oczywiście zasadnicza różnica kryje się w tym, że moda ewoluuje bardzo szybko i zmienia się dynamicznie cały czas, a dress code pozostaje nieco bardziej stały lub zmienia się bardzo wolno. Czy można zachowywać zasady dress code’u i jednocześnie śledzić i stosować modowe trendy? Jasne, że tak!

            Dress code wszedł z języka angielskiego jako potoczne określenie zasad ubioru dopasowanych do różnych formalnych lub nieformalnych sytuacji. To rodzaj księgi, której zasad warto przestrzegać w określanych miejscach np. praca  biurze, jako osoba wstępująca publicznie lub zawód wymagający ujednolicenia ubioru. Aby zrobić dobre wrażenie, warto poznać zasady, jakie panują w miejscu, do którego się wybieramy.         

            Klasyczny dress code mężczyzny zamyka się w ciemnym garniturze (granatowy, grafitowy, szary), jasnej koszuli, krawacie i półbutach. w niektórych miejscach wymagany jest mniej formalny styl np. ciemna marynarka, lniane jaśniejsze spodnie, jasna koszula i eleganckie buty.

            Kobiety mogą sobie pozwolić na więcej. Sukienka dopasowana do okazji, garnitur, kombinezon czy zwykła mała czarna lub żakiet mogą dać wiele możliwości dobierania stroju do różnych sytuacji, czy będzie to praca w korporacji czy biznesowy lunch czy formalne spotkanie. Ważne są również buty. U mężczyzny klasyczne, wypastowane, bez dodatkowych ozdób. U kobiet buty powinny mieć obcas lub słupek nie wyższy niż 7 centymetrów. Zakryte palce i gładka , nie błyszcząca struktura to kolejne punkty, które warto spełnić, aby zrobić dobre wrażenie. Bez najmniejszego problemu można połączyć dress code z najświeższymi modowymi trendami. Potrzebna jest tylko odrobina kreatywności.

            Biżuteria i dodatki są bardzo ważne, ponieważ dopełniają całości, nadając jej wyrazu i szyku. Powinny pasować do stroju, być skromne, klasyczne, podkreślające, a nie zasłaniające całość. Makijaż nie powinien być wyzywający, raczej mało widoczny, make-up no make-up, oczywiście w zależności od okazji.

            Każdy zawód ma swój dress code. Prawnik, polityk, motorniczy, policjant czy stewardessa - każdy z nich ma albo określone ściśle zasady ubioru albo mundur, który zakłada do pracy. Stewardessa ma mniejsze pole do popisu niż prawnik czy polityk, ale to chyba są uroki tych zawodów. Stewardesse i policjanta uda się rozpoznać na ulicy od razu, z prawnikiem może być nieco trudniej :)