Moda pełna jest tajemnic i nieodkrytych dotąd faktów. Jest skarbnicą również oryginalnych i szalonych koncepcji, o których możemy nie mieć pojęcia. Dlatego warto przybliżyć kilka ciekawostek modowych, które nie pozostały bez echa i dzięki nim dziś oglądamy szalone pokazy mody i podziwiamy projekty wybitnych projektantów.

Dziewiętnastowieczny gorset . . .

          Na pierwszy ogień idzie część garderoby, która bezspornie kojarzy nam się z kobietami. Nie do końca ta jest. Otóż dawniej gorset był stałym elementem męskiej garderoby. Panowie bowiem dążyli do osiągnięcia ówczesnego ideału sylwetki, który charakteryzował się smukłą talią, zarysowanymi ramionami oraz wydatnymi biodrami. To właśnie, tak jak kobietom, zapewniał im  gorset. Nosili go głównie żołnierze, oficerzy kawalerii lub używany był do jazdy konnej. Zapewniał on doskonałą, wyprostowaną postawę.

Trzy sznurki, które podbiły świat

          Mowa o . . . stringach! Powstały w 1970 r. kiedy to projektant-gej wymyślił dla swojej przyjaciółki prezent ślubny - majtki złożone z trzech pasków. Wtedy pomysł się nie przyjął, lecz był dobrym początkiem, bo w 1977 r. ten sam projektant wymyślił strój kąpielowy ze stringami, co wywołało furorę. Thong bikini, bo tak nazwał swój projekt, zawładnął światem i od tamtej pory, począwszy wówczas od brazylijskich plaż, bikini jest nieodłącznym elementem kobiecej wakacyjnej walizki. Dziś temat noszenia stringów wygląda różnie; jedne są całkowitymi zwolenniczkami i nie wyobrażają sobie wyjścia na plaże bez takiego outfitu czy niezałożenia stringów pod obcisła sukienkę, drugie nieprzychylnie patrzą na pół-nagie pośladki innych kobiet i uważają, że noszenie takiej części garderoby w miejscu publicznym jest nie na miejscu. Decyzja należy indywidualnie do każdej z nas, jednak noszenie stringów w miejscu publicznym jest dozwolone, więc każdy wybierze takie bikini, w jakim będzie chciał się pokazać na plaży.

Kobiety wkładają spodnie - rewolucja w modzie i w życiu

          Emancypacja i feminizm - z tym związana była rewolucja spodni w kobiecej historii mody. W XIX w. kobiety zaczynały walkę o swoje prawa, lecz dopiero po wojnie osiągnęły sukces. Amelia Jenks Bloomer to amerykańska feministka, która wywalczyła prawo kobiet do noszenia do tej pory części garderoby zarezerwowanej wyłącznie dla mężczyzn. To jej zawdzięczamy model spodni, zwanych „bloomers”, czyli szerokich, bufiastych pantalonów zwężanych przy kostce. Noszenie spodni przez kobiety miało wymiar praktyczny, bowiem wówczas żeńska część społeczeństwa rzucając kółka różańcowe  i literackie zaczynały uprawiać sport i aktywnie spędzać wolny czas. W sukni nie było to zbyt wygodne. Był to jeden z wielu powodów dla których dziś spodnie są dla kobiet nieodłącznym elementem codziennego ubioru.

Apaszki, gawroszki, chusty - skąd się wzięły?

          W drugiej połowie XIX w. noszona przez paryskich robotników, pierwotnie była elementem stroju  apasza, czyli ulicznego bandyty - stąd jej nazwa.  W latach 20. stała się modnym dodatkiem do sportowego stroju kobiecego.  Za to gawroszka noszona była na początku swojej historii przez paryskich uliczników, zwanych gawroszami. Dziś jej funkcja jest nieco inna, bo standardowym pomysłem jest zawiązanie jej wokół szyi. Przede wszystkim kojarzy się z kobietą pełną klasy, modną i klasyczną. Jednak ponadto dodatki o których mowa można nosić na tuzin sposobów; od wiązania jej przy torebce, przez dowiązywanie do różnych elementów ubioru po wykorzystywanie jej w robieniu fryzury jako opaska lub gumka do włosów. Są dodatkiem, który ożywia stylizację i potrafi zmienić wydźwięk i ton całego outfitu.

          Jak widać moda ewoluuje cały czas, zmieniając się dla nas, dla tych, którzy ją tworzą. Warto sięgnąć niekiedy w karty historii i dowiedzieć się, jaką przeszłość mają rzeczy, które nas otaczają.